Мнозина смятат, че спортът оказва положително влияние само върху детската физика. Няма спор, че движението изгражда здрава мускулатура, калява и подобрява активността на опорно-двигателния апарат. Тези изводи обаче са прекалено стари, за да се опираме само на тях, когато става дума за ефекта на спорта върху детското развитие.
Най-новите изследвания посочват много повече предимства за движението и активностите навън за детската психика, когнитивните способности и дори социализирането им в обществото. Има редица научни данни, според които спортните занимания могат да направят малчуганите и по-широко скроени, културно обогатени и забележете – много по-умни!
Точно така, приятели, времето, в което хората смятаха, че спортът е само за децата, на които не им върви учението, отмина. И сме щастливи, че тази теза бива оборвана все по-често и яростно не само от изследователите, родителите, но и от самите деца. Радваме се и, че все повече малчугани се завръщат към корените и естественото си състояние на израстване – към спорта, към движението, към природата, към търсенето на приключения извън екрана, а вместо това в живия живот.
Но тъй като изследванията относно ползите от движението и спорта за децата напоследък са наистина много интересни, няма как да пропуснем да ги споделим с вас. Ето как редовните тренировки или създаденият навик у вашия малчуган да се забавлява активно, а не пасивно му помага да се превърне в по-стойностен и пълноценен човек.
Здравословни аспекти в ползите от спорта и движението за деца
Всеизвестно е, че спортът калява, а редовното движение са от особено значение за детския имунитет. Но напоследък учените добавят и, че активното детство създава деца с много по-устойчива психика и забележете – по-добър фокус, концентрация и памет. Последното предимство на спортните дейности се обяснява с факта, че те подобряват съня, а от там и функциите на централната и периферната нервна система.
Физическа активност в рамките на поне 1 час на ден за детето подобрява и състоянието на следните органи още в най-ранна възраст: бъбреците, стомаха и дори кожата. Според изследователите, след като развият баланса и координацията, децата индиректно стават в пъти по-подготвени от нетрениращите си връстници за обикновени умения като шофиране, правилно организиране на задачите за деня, справяне със стресови ситуации, а дори и разпределението на времето за игра и задачи.
В изследване се твърди, че спортуващите деца имат по-бързо реакции и по-лесно се ориентират в умствени дейности, с които досега не са се сблъсквали от неспортуващите деца. Според проучването, децата с повишена активност през деня по-ефективно разпределят ограниченото време за задачи на важни и тежки изпити.
Спортуващото и активно дете си личи отдалече
То може да спазва правила и най-вече – разбира тяхното значение и смисъл. Детето, което спортува, по-бързо схваща организационните насоки и напътствия в училище, а дори и в детската градина. Ключовото е, че спортуващите деца от ранна възраст възприемат правилата не за ограничения, а за модел на поведение.
Именно затова тези деца по-лесно се приобщават в социума. Дори да са интроверти и да предпочитат по-малко, но качествени приятели, тези малчугани могат да се адаптират към новата среда и трудно се демотивират, когато им стане сложно. Последователността в усилията и постоянството често са техни основни положителни качества. Но най-важното е, че спортуващите деца са развили способността не да преодоляват, а да приемат пораженията и грешките си. Тези малчугани знаят, че без победа няма загуба, а без загуба няма победа. Те намират смисъл и в двете. Могат да ги приемат стоически и достойно.
Движение за удоволствие вместо спорт – дава ли същите ползи за детското развитие?
Макар да не работи на принципа на професионалния спорт, редовното движение има само и единствено положителен ефект върху децата. Качествата, които то развива са сходни. Разликата е главно в тяхната степен и сила на изразяване.
Напълно логично е редовната физическата активност да носи всички изброени за здравето и психиката ползи. Естествено е, че ако детето спортува през ден или дори всеки ден, положителният ефект ще пристигне по-бързо и ще бъде по-дълготраен.
Трябва да уточним обаче, че активностите навън, та дори и под формата на забавление, имат не по-малко състезателен характер. Ето защо те до известна степен носят сходни на спорта културни, социални и изцяло личностни ползи. Силният дух, упоритостта, смирението и уважението спрямо околните са малка част от качествата, които децата развиват навън, докато играят и използват тялото и ума си, за да се изразят и докажат вместо очите и пръстите, мислейки че оставят някакъв отпечатък от себе си в необятното онлайн пространство.
Както знаете, ние от Приключенски център „Младежки хълм“ сме приели присърце мисията да изкараме децата навън, да ги мотивираме не просто да се движат и да спортуват, да бъдат сред природата и да излязат от онлайн пространството. Нашата цел е да им отворим очите. Да им помогнем сами да видят кой път е по-смислен и достоен. Защото ние вярваме, че често децата имат по-ясен поглед и от нас самите – кое си струва, и кое не! Просто имат нужда от нашата подкрепа и насока!