Предизвикателствата на Приключенски център „Младежки хълм“ – наръчник за родители

октомври 24, 2023

Приключенски център „Младежки хълм“ не е просто място сред природата, център за забавления на открито или спортно съоръжение. Приключенски център „Младежки хълм“ е кауза. Нашата инициатива да превърнем това изоставено китно местенце в сърцето на града в епицентъра на веселба сред природата пожъна огромен успех и ние сме щастливи, че успяхме да я реализираме. Но душата на каузата ни винаги са били децата – техният смях, тяхното развитие, порастването им по един здравословен, близък до естествената среда и изпълнен с емоции начин. Затова и всеки наш гост е специален за нас. Отделяме му персонално внимание и му предоставяме заслуженото индивидуално отношение. Защото в Приключенски център „Младежки хълм“ всяко дете е добре дошло не само за да се откъсне от телевизора и да се позабавлява на свеж въздух, но и да направи една сериозна крачка напред към своето физическо и емоционално развитие. 

И не че родителите нямат място в тази съществена част от детството. О имат и още как! И не че родителите не са добре дошли при нас. Напротив! Но много често в желанието си да им помогнат и окуражат мама и татко постигат обратния ефект в мотивацията си. И в нашия екип има родители, знаем как е, приятели! 

Затова посвещаваме този материал специално на вас, мили родители! Тук ще ви насочим как да мотивирате и подкрепите по най-удачния начин своето дете, докато преминава по някое от предизвикателствата на Приключенски център „Младежки хълм“. Останете с нас, за да прочетете следващия кратък наръчник, базирана на експертни съвети и насоки от нашите инструктори. 

Как да надъхаме детето да се пробва на някое от предизвикателствата на Приключенски център „Младежки хълм“?

Много често, докато детето преминава по някой от нашите маршрути, около него чуваме почти бойни викове като „Давай!“, „Напред“ и „Внимавай!“. Няма нищо лошо в това да окуражавате детето си. Но…Има едно „Но!“. Не прекалявайте, защото твърде надъхващите фрази могат да демотивират малчугана. Докато е там горе, адреналинът така или иначе го е обзел. Освен това, вашите силни възгласи могат да му внушат (неволно, разбира се), че очаквате от него да се справи перфектно. А перфектни хора няма. 

Нещо повече – в Приключенски център „Младежки хълм“ ние не насърчаваме стремежа да сме безупречни във всичко. Вместо това, ние ценим качества като смелост, кураж, старание и умението да надградим качествата си, да станем по-добри, без да се сравняваме с останалите, а само и единствено със себе си. 

Съветът ни: Преди да се качи на избраното предизвикателство, кажете на детето да се забавлява. Обяснете му, че вие сте наблизо и му стискате палци! По време на самото изпитание пляскайте и се радвайте заедно с детето, вместо непрекъснато да го насърчавате да продължава напред. То само знае кога и как да го направи. Просто не прекалявайте. Това не е спортно състезание, а забавление за вашия малчуган. 

Кои са най-добрите начини да насърчим добрите постижения на детето по трасето?

Докато е на трасето, изобщо не е излишно да споменете на няколко места „Браво!“ и „Страхотен си!“. Особено важни са тези думички след преминаването на конкретен етап от маршрута, който го е затруднил. През останалото време се усмихвайте и запазете максимално спокойствие. 

Имали сме случаи, в които детето се е справяло добре и търсейки одобрението и похвалата на своята майка, поглеждайки надолу, я вижда притеснена. Този поглед може да демотивира малчугана. Ние добре разбираме на какво се дължи той – съвсем не на мисълта ви, че детето греши, че не може да премине през конкретно изпитание или че просто се представя зле. Разбираме, че сте притеснени и в главите ви могат да минават мисли доколко е безопасно това преживяване, дали нещо няма да се обърка. 

Веднага ви казваме: детето ви носи всички необходими предпазни мерки и атрибути и няма какво да се обърка, защото неговото преминаване е и зорко наблюдавано от нашите професионални инструктори. Те също са там и за да помагат, и за да окуражават! Не подценявайте ролята им в това забавление за вашето дете, защото всъщност то може да се впечатли много повече от похвалата на един непознат, не мислите ли? 

Съветът ни: Всякакво насърчение за вашето дете е добре дошло, но не го примесвайте с вашите лични страхове, защото страшно няма! Бъдете това, което сте за вашето мъниче – подкрепа и най-добрият приятел! Приятелите се познават не само в нужда, но и по начина, по който споделяме радостта с тях. 

Какво да направят мама и татко, ако детето го е страх?

Добре, да предположим обаче, че не вас, а детето го е страх – било то да се покачи по мрежата, или да се пусне по въжения тролей. Тогава какво? Какво се прави, когато детето го е страх, а вие като майка или баща искате да му помогнете да преодолее този страх?

Първо е важно да си припомните, че страхът е емоция, която не бива само да се преодолява, като се изправим срещу нея. Човек има нужда и да изживее този страх. Понякога дори не знаем дали ни е страх, или просто се вълнуваме. Това са все емоции, за които имаме нужда да помислим, да изпитаме, да анализираме…И все пак – децата също са хора, нали? Да не говори, че при тях емоциите се преработват с една идея по-бавно и трудно. 

Най-лошото нещо, което можете да направите е моментално и на мига при репликата „Страх ме е!“ да поискате да свалим детето. Не че нямаме такава възможност. Можем да свалим от всеки етап на маршрутите ни детето. Но това няма да е най-„здравословното“ нещо, което ще направите. Така единственото, което правите, е да го обезкуражите, да го лишите от човешкото му право да се изправи и да пребори страха си. Не вземайте решение вместо детето си. Това, че е споменало, че го е страх, не е равно на „Искам да сляза!“ или „Отказвам се!“. 

Отново ви напомняме, че нашите инструктори са там не само за да окуражават децата, но и да им помагат – както словесно чрез съвети, така и директно, като се качат, ако е нужно при тях, за да им покажат и дори да съдействат да преминат през дадено предизвикателство. Не е особено препоръчително вие да давате подобни препоръки, освен ако не сте инструктори, катерачи и спортисти, разбира се. Просто може да ги объркате още повече! 

Съветът ни: Не се притеснявайте от репликата „Страх ме е!“ и не реагирайте първосигнално на нея. Детето ви ще се разочарова много повече ако не успее да премине през трасето, отколкото ако се забави. А при нас забавяния винаги има, защото всеки малчуган действа по свой си ритъм, има си свое темпо на справяне с адреналина и страха. Най-добре е да се опрете на професионалната помощ на нашите инструктори. 

А как се постъпва, ако на средата на трасето детето се натъкне на трудности?

Тук отново специална роля изиграват нашите инструктори. Но вие като родители също имате такава. Единствената ви функция по време на трудност в хода на маршрута, се казва подкрепа. Децата всъщност нямат нужда постоянно да им се обяснява, показва и дори да правите нещо вместо тях. Те искат сами да се справят с предизвикателствата на живота, включително и на Приключенски център „Младежки хълм“. 

Подкрепяйте ги, когато им е трудно. Вярвайте им. Ама наистина! Защото всъщност детето ви наистина може да се справи, просто понякога има нужда от време, да опита друг вариант, да се успокои или да се надъха. Истината е, че когато се мотивираме сами, постигаме най-добрите си резултати! Защото тогава сме най-щастливи, че сме зарадвали онези, които са ни подкрепяли.

Съветът ни: Ако детето ви изпита затруднение с някое изпитание, не форсирайте нещата и вместо да давате съвети в паниката, оставете инструкторите да си свършат работата. Вашата задача е да бъдете там и да подкрепяте детето си на максимум. То очаква само и единствено това от вас. Е, и едно „Дай пет!“ на слизане, разбира се! Ако му кажете, че е „Машинка“ на финала, също работи! 

Има ли риск от травми за детето и как да реагираме на такива?

Риск във всяка битка има, но чак за сериозни травми няма как да говорим. Ако детето спазва указанията на инструкторите и е внимателно, тежките инциденти са изключени. Нещо повече – истината е, че ние се забавихме с дебюта на Приключенски център „Младежки хълм“ точно защото отделихме значително време на тестването на всяко съоръжение. За нас бе важно не само да закупим най-надеждните атрибути за осигуряването на мерките за безопасност, но и да изпробваме всяко предизвикателство и да се уверим, че то е подходящо и не носи риск за децата. Разбира се, протривания и ожулвания са нормални неща, за които едва ли трябва да се притеснявате. Не казваме, че те се случват на всяко дете и задължително, но нека не забравяме, че те са част от детството, а понякога и от всяко излизане на площадката зад блока, нали?

Съветът ни: Ако вие се притеснявате за сигурността на детето си твърде много, поговорете с инструкторите предварително, за да се успокоите и уверите, че сериозни опасности при нас няма. Истината е, че в много случаи родителите се тревожат от ожуленото коляно много повече от самия малчуган, който в рамките на деня дори забравя как се е стигнало до „инцидента“. 

Финални думи към родителите на нашите приключенци 

Мили родители, надяваме се да сме ви били полезни с това ръководство и с него да сме успели да елиминираме и вашите лични притеснения, когато оставяте детето си да се изправи пред нашите забавни спортни предизвикателства! Повярвайте ни – те могат да го направят. И не на последно място, не забравяйте, че нашите съоръжения са отворени и за вас! Всеки заслужава малко адреналин в гората насред градска среда, нали?